Овој рецепт ќе ви заштеди многу пари и посети на стоматолог

Посетите на заболекар се важни. Мора да бидат планирани и направени навреме.

Постои начин да се спасат некои од непријатните искуства со стоматологот. Превенцијата е многу важна за секоја болест. Не треба да заборавиме дека на забите им е потребна грижа. Ние можеме и треба да ги следиме рецептите на специјалистите. Но, ние исто така можеме да си помогнеме.

Рецептот што ќе ви го пренесеме денес е многу ефикасен во спречувањето на кариес и крварење на непцата.

Расипувањето на забите е најчестиот проблем кој влијае на забите. Овој процес на уривање на забната глеѓ е често проследена со силна болка.

За уште поголем ефект, треба да ја промените вашата исхрана: зголемување на потрошувачката на млечни производи, зеленчук, ореви, јајца и морски плодови. Лесна исхрана не само што ќе ги поштеди забите, туку ќе ви помогне да го подобрите вашето целокупно здравје.

Како да се спречи кариесот?

Потребни ви се само 4 состојки кои можете лесно да ги набавите од било која продавница за здрава храна.

Еве потребни производи:

1/4 лажиче. кокосово масло
1/4 лажичка куркума во прав
2 капки каранфилче од есенцијално масло
1/4 лажиче морска сол

Како да го приготвите?

Измешајте ги сите состојки за да добиете хомогена маса. Со добиената смеса, забите се чистат. За таа цел, едноставно нанесете ја смесата на четка за заби и добро измијте ги забите на сите страни.

Не брзајте да ја исплакнете устата со вода. Почекајте 2-3 минути додека мешавината не почне да работи. Исплакнете темелно и измијте ги забите повторно со пастата што вообичаено ја користите.

Резултатот е кумулативен. Колку почесто ја користите оваа смеса, толку подобро.

Можете да го користите само кокосово масло. Има добар ефект на белење.

 

loading...